پیش از پرداختن به مواردی که می‌بایست در هنگام خرید صندلی کامپیوتر مورد توجه قرار دهید بهتر است بدانید که می‌بایست چه ویژگی‌های آن باید مورد توجه قرار گیرد، اجازه دهید در مورد وضعیت ایده آل نشستن روی صندلی کامپیوتر توضیح بیشتری بدهیم.

به صورت کلی در هنگام استفاده از صندلی اداری ران‌های ما باید در حالت افقی تا زمین قرار بگیرند، پاها باید روی زمین قرار بگیرند و بازوها با میز هم تراز شوند.

علاوه بر این، هیچ گونه فشاری نباید در پشت احساس شود و باید بتوانید مدت زمان قابل ملاحظه‌ای بدون احساس ناراحتی بر روی صندلی اداری خود بنشینید. پس می‌توان به این نتیجه رسید در انواع صندلی اداری که صندلی کامپیوتر هم یکی از آن هاست باید تمامی ویزگی‌هایی که گفته شد وجود داشته باشد.

صندلی کامپیوترخرید صندلی کامپیوتر و ویژگی‌های آن

برای افرادی که مشتاق خرید صندلی کامپیوتر هستند، در ادامه فهرستی از ده نکته‌ای که پیش از خرید صندلی کامپیوتر باید در نظر بگیرد را با هم بررسی خواهیم کرد.

۱. قابلیت تنظیم ارتفاع

قابلیت تنظیم ارتفاع اولین ویژگی است که می‌بایست قبل از خرید صندلی کامپیوتر باید به آن توجه کنید. ممکن است شما تنها کاربر رایانه در سازمان نباشید پس سایر افرادی که از صندلی استفاده می‌کنند ممکن است از نظر قد با شما متفاوت باشند. بنابراین، صندلی شما باید دارای ارتفاع قابل تنظیم باشد تا باقی افراد هم بتوانند ارتفاع صندلی را متناسب با قد خود شخصی‌سازی کنند. از خاطر نبرید که ارتفاع صندلی کامیپوتر باید به گونه‌ای تنظیم شود که کاربر مستقیماً به مانیتور نگاه کند.

همچنین بخوانید : خرید انواع مبلمان اداری

صندلی کامپیوتر۲. پشتیبانی کمر

کمر ما به صورت طبیعی به داخل قوس دارد. نشستن طولانی مدت روی صندلی بدون هیچ گونه پشتیبان ممکن است باعث لغزش در قسمت پایین کمر و ایجاد فشار در ساختارهای ستون فقرات کمری شود. بنابراین، صندلی باید بتواند از کمر ما پشتیبانی کافی را داشته باشد (و همچنین باید قابل تنظیم باشد). در نظر داشته باشید که اگر کمر شما به درستی توسط صندلی اداری پشتیبانی شود، این اطمینان را به شما می‌دهد که می‌توانید به مدت طولانی بدون هیچ گونه ناراحتی بنشینید. و نگرانی از بابت سلامتی خود نداشته باشید.

۳. عرض و عمق صندلی

بگذارید تأکید کنیم که هرچه بیشتر روی صندلی بنشینید، اگر صندلی عرض و عمق مناسب با اندام شما را نداشته باشد، فشار بیشتری به شما به هنگام انجام کار وارد می‌شود. یک صندلی کامپیوتر باید عرض و عمق کافی داشته باشد تا بتواند به راحتی از هر شخصی و با هر نوع اندامی پشتیبانی کند.

۴. مواد

جنس صندلی باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد. اما، کیفیت صندلی مورد نظر شما بستگی به نیاز، هدف و طول مدت استفاده از صندلی دارد. اگر از کامپیوتر برای مدت طولانی‌تری استفاده می‌کنید، یک صندلی پارچه‌ای ممکن است برای شما مفیدتر از چرم باشد. از طرف دیگر، تمیز کردن صندلی‌های ساخته شده از چرم برای افراد راحت‌تر است.

با این اوصاف، قبل از خرید صندلی کامپیوتر، ازز خاطر نبرید که باید پارچه‌ای را که مناسب نیازهای شماست، را بیابید. تمیز کاری و نظافت یکی از ویژگی‌های مغفول در خرید صندلی کامپیوتر است زیرا در طولانی مدت می‌تواند برای شما راحتی رو به ارمغان بیآورد.

همچنین بخوانید : خرید میز تحریر برای دانش آموزان

۵. پشتی قابل تنظیم

یک صندلی معمولاً دارای نشیمن‌گاه و پشتی متصل و تکیه گاه جداگانه است. اگر صندلی و تکیه گاه یکپارچه هستند می‌بایست قابلیت تغیر زاویه در صندلی وجود داشته باشد تا شما در بهترین شرایط قرار بگیرید. علاوه بر این، باید مکانیزم قفل شدن نیز در صندلی کامپوتر داشته باشد.

۶. بازوهای صندلی

داشتن بازو در صندلی اداری اختیاری است. این امر به موارد مختلفی بستگی دارد: اگر بیشتر اوقات حرکت می‌کنید و تحرک دارید یا اگر به مدت طولانی روی صندلی می‌نشینید، در اصل، بازوها و شانه‌های شما باید هنگام قرار گرفتن روی بازوها در شرایط خوبی قرار داشته باشند. به خاطر داشته باشید که آرنج‌ها و بازوهای شما باید به آرامی روی بازوهای صندلی کامپیوتر قرار گیرند.

۷. کنترل آسان تنظیم

کنترل آسان صندلی کامپیوتر آنقدر مهم است که در صورت نبود کار با صندلی بسیار سخت می‌شود/ که یک صندلی خوب باید طبق نیازها قابل تنظیم باشد. کنترل‌ها باید از حالت نشسته بدون هیچ گونه فشار یا تلاش خاصی قابل دسترسی باشند. شما باید بتوانید ارتفاع، شیب و چرخش خود را از حالت نشسته تغییر دهید.

۸. چرخ متحرک

این که بتوانید بدون نیاز به ایستادن از روی صندلی از یک طرف اتاق به طرف دیگر حرکت کنید ویژگی است در صندلی اداری که به راحتی کمک می‌کند. در خریدصندلی کامپیوتر به این نکته توجه کنید زیرا همیشه شما در یک گوشه از اتاق خود نیستید و ممکن است برای اناجم امور خود به اطراف اتاق بروید. در بعضی از موارد بهتر است که بدون تغییر حالت از نشسته با ایستاده این کار را انجام دهید. از این جهت می‌توان گفت وجود چرخ‌ها ضروری است.

۹. قابلیت چرخش

صندلی کامپیوتر شما باید بچرخد تا به شما آزادی حرکت دهد. به عنوان مثال، فرض کنید می‌خواهید چاپگر خود را روشن کنید. آیا ترجیح می‌دهید بلند شوید و به جایی که چاپگر است بروید یا فقط کمی بچرخید تا به آن برسید و آن را روشن کنید؟ بدیهی است که شما دومی را ترجیح می‌دهید. صندلی شما باید بتواند ۳۶۰ درجه بچرخد تا بتوانید به راحتی به تمام لوازم مورد نیاز خود در دفتر کار دسترسی داشته باشید.

۱۰. قیمت

هنگام خرید صندلی، قیمت را باید در نظر گرفت. قیمت می‌تواند شما را به خرید یک صندلی تشویق کند.

نتیجه گیری

با توجه به نکاتی که گفته شد به نظر می‌رسد خرید صندلی کامپیوتر آنچنان هم راحت نباشد. اما اگر می‌خواهید خرید شما تا مدت زیادی از سلامتی جسمی شما پشتیبانی کند و راحتی را برای شما به ارمغان بیآورد بهتر است موارد ده گانه‌ی گفته شده را رعایت کنید.

به این مطلب امتیاز دهید